Październik 2021 Grupa I

Grupa I

Witajcie kochani. Październik minął pod hasłem przyroda. Moją podróż zaczęłam od badania drzew i dowiedziałam się z jakich części się ono składa. Wiem jak odróżnić drzewa iglaste od liściastych, na co trzeba zwrócić uwagę, jak policzyć ile ma lat i co kryje w sobie. Czy wiecie, że szyszka jest owocem choinki? Ja i moi przyjaciele z Wielkiego Małego Świata już wiemy! Wiem, że drzewa wyglądają inaczej latem i zimą. Zaprosiłam dzieci na wycieczkę do lasu. Nazbieraliśmy bardzo dużo skarbów jesieni, z których potem zrobiliśmy śmieszne ludziki.

Nie zwalniając tempa i korzystając z pięknej jesiennej pogody zajrzałam do ogrodu i sadu aby uzyskać trochę informacji. Nauczyłam się jak odróżniać warzywa od owoców i jakie witaminy kryją w sobie. Poznałam cykl życia jabłka oraz nauczyłam się je samodzielnie rysować. W ogrodzie zobaczyłam jak rośnie nasza piękna dynia. Byłam tak ciekawa co jest w środku, że zajrzałam do niej i zobaczyłam z jakich części się ona składa. Poznałam ciekawe informacje na temat dyni i wiem, że posiada mnóstwo witamin.

Jestem bardzo dociekliwa i chłonna wiedzy, więc szybciutko zabrałam się za dalsze obserwacje przyrody. Przyjrzałam się jak wygląda liść z bliska, z jakich części się składa . Poznałam  jakie kształty posiadają liście, dlaczego zmieniają kolor na zimę. Po wyprawie do lasu byłam zachwycona ilością drzew i zapachem, dlatego postanowiłam się przyjrzeć z jakich warstw składa się las. Poznałam zwierzęta leśne. Nauczyłam się odróżniać sierść zwierząt i rozwiązywać zagadki na ich temat. Moim ulubionym zwierzątkiem  została sowa. Szyszka najbardziej nadawała się na zrobienie sowy – wyszła znakomicie.  Pogoda sprzyjała, więc wybrałam się z dziećmi na grzyby. Już teraz  wiem jak wygląda muchomor i  że jest dla trujący. Nauczyłam się piosenki ,,Grzybek tu, grzybek tam…” i tak wyczarowałam bezpiecznego grzybka z warzyw.

Niedługo nadejdzie kolejna pora roku (zima). Dlatego postanowiłam się przyjrzeć jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Jak my ludzie możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Poznałam jak nazywają się domy zwierząt. Poznałam nazwy ptaków, które pozostają na zimę w Polsce, a które odlatują do ciepłych krajów aby przeczekać bezpiecznie zimę. Przyjrzałam się jak zbudowane jest gniazdo ptaka, co jedzą ptaki, poznałam budowę ptaka, jak wyglądają pióra niektórych ptaków.